Jak urządzić wspólny pokój dla rodziców i dziecka?

Nie wszyscy rodzice mają na tyle dobrą sytuację mieszkaniową, by możliwe było urządzenie osobnego pokoju dla dziecka. Wielu młodych ludzi mieszka w kawalerkach, a kiedy pojawia się dziecko, trzeba tak zagospodarować niewielką przestrzeń, by dla wszystkich było wygodnie. Oczywiście kiedy dziecko jest małe, nie jest to duży problem, ponieważ wystarczy miejsce na łóżeczko, im jednak dziecko większe, tym więcej potrzebuje dla siebie miejsca.

Jak urządzić wspólny pokój dla rodziców i dziecka?Rodzice i dziecko w jednym pokoju – jak urządzić wspólną przestrzeń?

Wielu rodziców decyduje się mieć niemowlaka przy sobie nawet wówczas, gdy istnieje osobny pokój, w którym zamieszka on później. Tak małe dziecko nie potrzebuje wiele miejsca, tym bardziej, że istnieją nowoczesne rozwiązania, jak na przykład przewijaki, składane, które montuje się na łóżeczku, a potem zdejmuje. Wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak pieluchy czy ubranka, można trzymać w meblach, które już znajdują się w pokoju, warto tylko w pobliżu łóżeczka umieścić półkę z najważniejszymi rzeczami, na przykład kosmetykami dla dzieci.

Miejsce dla starszego dziecka

Dla większego dziecka potrzeba więcej miejsca, już choćby jeśli chodzi o łóżko. Miejsce do spania nie jest jednak jedynym, którego dziecko potrzebuje. Przedszkolakowi przyda się na przykład niski stoliczek i krzesełko, starsze dziecko musi mieć biurko i krzesło, a także pewną ilość własnych mebli, choćby w postaci półek czy szuflad, w których będzie trzymać swoje szpargały – zabawki i rzeczy szkolne.
W przypadku większego dziecka bardzo ważne jest też zapewnienie rodzicom prywatności. Choć kącik dla dziecka może być otwarty, korzystniej będzie wydzielić go od części przeznaczonej dla rodziców. Sposobów jest wiele, od postawionych ścianek działowych, poprzez oddzielenie kącika meblem, na przykład szafą, po ruchome zasłony bądź takie, które nie tworzą szczelnej barykad. Dobre są na przykład przesuwane zasłony czy też ażurowe ścianki. Wybór należy do rodziców i zależy od ich preferencji, ważne, by i dziecko, i rodzice dobrze się czuli w zajmowanej przez siebie przestrzeni.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz